Dr Arthur B. Epstein

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Dr Arthur B. Epstein

Dr Arthur B. Epstein

Zadrapania i otarcia rogówki

Niezależnie od tego, jak je określisz i jaka jest ich przyczyna, uszkodzenie rogówki najczęściej zawsze powoduje ból.

Czym więc dokładnie jest rogówka i dlaczego nawet niewielkie zadrapanie może tak bardzo boleć? Rogówka to przezroczysta kopuła znajdująca się na samym przedzie oka. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie łez, a wraz z nimi skupianie światła do wnętrza oka. Następnie przechodzi ono przez soczewkę krystaliczną i dociera do siatkówki, gdzie jest przekształcane w impulsy elektryczne, które ostatecznie są przekształcane przez mózg w widzenie.

Ponieważ wzrok jest tak niezbędny do przeżycia, a rogówka tak ważna dla widzenia, jest ona jedną z najsilniej unerwionych i najwrażliwszych tkanek. Nawet najmniejszy pyłek, który dostanie się do oka i dotknie rogówki, może powodować znaczny dyskomfort, podrażnienie i obfite łzawienie, będące próbą jego zmycia. Zdrowa rogówka jest przezroczysta i składa się z kilku warstw, które nadają jej gładki kształt przypominający kopułę. Najbardziej zewnętrzna warstwa, nabłonek, jest zaprojektowana tak, by w razie zadrapania lub otarcia pękać i chronić delikatne, głębsze warstwy.

Poszukiwanie przyczyny

Najczęstszą przyczyną zadrapań rogówki są wypadki. Malutkie paluszki i paznokcie niemowląt są częstą przyczyną otarć u młodych rodziców, gałęzie drzew są częstym źródłem otarć u wędrowców i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, a pędzle do makijażu są typową przyczyną u kobiet. Zadrapania mogą być również spowodowane przez ciała obce, które dostają się do oka, a następnie przedostają się na wewnętrzną stronę górnej powieki, powodując zadrapania, które pojawiają się przy każdym mrugnięciu. Dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie przyczyny każdego zadrapania rogówki.

Zarysowanie i otarcie rogówki zwykle powoduje niemal natychmiastowy ból i łzawienie, ponieważ oko próbuje wypłukać substancję drażniącą. Wkrótce potem pojawia się nadwrażliwość na światło, która może być tak intensywna, że oko może się mimowolnie zamknąć. W rzeczywistości jest to naturalny sposób "łatania" oka w celu ułatwienia gojenia.

Aby potwierdzić, że masz zadrapaną rogówkę, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia często przykłada zwilżony pasek fluoresceiny do wewnętrznej strony powieki lub białka oka. Fluoresceina jest barwnikiem, który świeci na zielono pod wpływem czarnego światła. Barwnik jest wchłaniany przez uszkodzone miejsca, wyraźnie pokazując obszar zadrapania lub otarcia.

Naprawianie

Dobra wiadomość jest taka, że większość zadrapań, zwłaszcza mniejszych i bardziej powierzchownych, szybko goi się sama. Do obserwacji gojenia się rogówki w czasie rzeczywistym użyto mikroskopu konfokalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia umożliwiającego oglądanie żywej tkanki w dużym powiększeniu. Nagrania wideo zapierają dech w piersiach, ponieważ widać, jak pojedyncze komórki rogówki dosłownie rozciągają się na siebie, aby naprawić i uszczelnić powierzchnię rogówki.

Jeśli otarcie jest większe lub głębsze, może wymagać naklejenia plastra, aby wspomóc gojenie. Tradycyjna opaska na oko przyklejana taśmą, aby utrzymać oko zamknięte, została w dużej mierze zastąpiona przez opaskę na soczewkę kontaktową, która jest o wiele wygodniejsza i umożliwia pewne widzenie oraz łatwiejszą obserwację podczas badań kontrolnych. W razie potrzeby można też zastosować leki. Ponieważ w każdym przypadku naruszenia zewnętrznych granic ciała istnieje ryzyko zakażenia, w leczeniu zadrapań rogówki i powierzchni oka często stosuje się miejscowo antybiotyki jako środek zapobiegawczy.

Zazwyczaj rogówka goi się szybko i całkowicie, ale nie zawsze. W rzadkich przypadkach uszkodzone obszary rogówki mogą nie zagoić się w pełni, pozostawiając zewnętrzne warstwy rogówki podatne na ponowne oderwanie bez wyraźnej przyczyny. Uważa się, że taka sytuacja występuje częściej po zadrapaniach spowodowanych przez materiał organiczny, np. gałąź drzewa. Nazywane nawracającymi nadżerkami rogówki, często występują podczas snu, budząc osobę z nagłym ostrym bólem i nadmiernym łzawieniem. Istnieje wiele sposobów leczenia nawracającej erozji rogówki.

Wnioski

Większość ludzi prędzej czy później doznaje zadrapania rogówki. Większość zadrapań jest niewielka i ustępuje po minimalnym leczeniu. Niektóre z nich mogą być jednak poważne i mieć znaczące konsekwencje. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest świadomość możliwości ich wystąpienia oraz podjęcie działań mających na celu ochronę oczu w sytuacjach, w których ryzyko urazu oka jest wyższe. Należą do nich: noszenie okularów ochronnych podczas pracy z elektronarzędziami lub uprawianie sportów, w których możliwy jest kontakt z oczami. Dotyczy to jazdy na rowerze i strzelectwa sportowego.

Należy zwracać uwagę na aktywne niemowlęta z małymi palcami, które wydają się przyciągać magnetycznie oczy rodziców. Jeżeli wykonujesz makijaż oczu, zostaw sobie wystarczająco dużo czasu na jego prawidłowe nałożenie, bez pośpiechu i ryzyka zarysowania rogówki.

Wreszcie, jeśli masz zadrapaną rogówkę, a ból nie ustępuje szybko, udaj się do specjalisty w dziedzinie okulistyki. Ośrodki pomocy doraźnej są dobre w większości przypadków, ale jeśli chodzi o oczy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego okulisty.

2/10/15

Arthur B. Epstein, OD, FAAO
współzałożyciel Phoenix Eye Care
i Centrum Suchego Oka w Arizonie
Członek Amerykańskiej Akademii Optometrii
Amerykańska Rada ds. Certyfikacji Optometrii Medycznej
Główny redaktor medyczny czasopisma Optometric Physician™.