Oczy zimy

Oczy zimy

Do tej pory była to mroźna zima, a ponieważ jest dopiero styczeń, z pewnością będzie jeszcze zimniej. Ekstremalne zimno, w połączeniu z wiatrem, śniegiem, deszczem i innymi czynnikami środowiskowymi, może naprawdę negatywnie wpłynąć na Twoje oczy. I choć może padać śnieg lub deszcz, zimowe powietrze jest w rzeczywistości bardziej suche niż w innych porach roku. Może to być szczególnie trudne, jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Oto co powinieneś wiedzieć o noszeniu soczewek kontaktowych zimą.

  • Noś okulary przeciwsłoneczne dla ochrony przed promieniami UV i wiatrem. Twoje oczy mogą ulec poparzeniu słonecznemu, które powoduje zamazane widzenie i może sprawić, że Twoje oczy będą odczuwać pieczenie (pomyśl o tym, jak odczuwa je oparzona słońcem skóra) przez 24 do 72 godzin. Będzie również chronić oczy przed śniegiem, deszczem lub czymkolwiek innym, co wiatr może wysłać w twoją stronę.
  • Unikaj bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak otwory wentylacyjne i kominki. Ogrzewanie w pomieszczeniach może wyciągnąć wilgoć z powietrza, dlatego warto rozważyć zastosowanie nawilżacza powietrza, który pomoże utrzymać odpowiednią ilość wilgoci w powietrzu, aby pomóc w nawilżeniu oczu. Nawilżacze z chłodnym powietrzem mają mniejszą tendencję do rozwoju pleśni i bakterii.
  • Mówiąc o nawodnieniu, mamy również tendencję do picia mniejszej ilości wody w miesiącach zimowych, więc podejmij skoncentrowany wysiłek, aby utrzymać spożycie wody na odpowiednim poziomie.
  • Skoro jest tak sucho, to dlaczego oczy mi łzawią? Jest to częste pytanie, a odpowiedź może być nieco sprzeczna z intuicją. Wszystko, co podrażnia oczy, w tym suchość, wywołuje odruch łzawienia. Twoje gruczoły łzowe pracują na najwyższych obrotach, próbując zastąpić wilgoć w rogówce. Aby spróbować zmniejszyć łzawienie, możesz użyć kropli do oczu lub sztucznych łez przeznaczonych specjalnie do stosowania z soczewkami kontaktowymi.
  • Twoje oczy nie są jedyną rzeczą, która wysycha w zimie, podobnie jak Twoja skóra. Staraj się zakładać soczewki kontaktowe przed nawilżeniem skóry, zwłaszcza rąk. Umyj więc ręce, włóż soczewki, a następnie użyj kremów i balsamów.
  • W zimne dni regularnie wymieniaj soczewki kontaktowe zgodnie z zalecanym harmonogramem, codziennie, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Pozwoli im to na lepsze przewodzenie tlenu, zmniejszy podrażnienia i zwiększy komfort.
  • Zrób sobie przerwę od kontaktów i noś okulary. Zakładanie ich po powrocie z pracy do domu może sprawić dużą różnicę. Soczewki kontaktowe same w sobie wysuszają oczy, a gdy dodamy do tego zimną pogodę, jest jeszcze gorzej.
  • Dbaj o odpowiednią ilość snu, co również pomaga w przypadku suchości i zmęczenia. To pomoże Ci zacząć dzień z odświeżonym okiem i gotowym na wiele rzeczy, przez które będziesz je narażać w ciągu całego dnia.

Czy masz jakieś inne sugestie, które pomogły Ci poradzić sobie podczas noszenia soczewek kontaktowych w zimie?

1/15/16


Susan DeRemer, CFRE wiceprezes ds. rozwoju Discovery Eye Foundation