Zimna pogoda

Zimna pogoda

Surowe warunki pogodowe mogą zmniejszyć naturalną wilgotność oczu, a podrażnienie zwykle powoduje uczucie pieczenia lub swędzenia, które często prowadzi do pocierania lub drapania oczu, co może pogorszyć objawy. Czasami mamy wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce, a u niektórych osób suchość oczu może nawet powodować nadmierne łzawienie, ponieważ oczy próbują w ten sposób zrekompensować sobie brak łez ochronnych. Przedłużająca się, nieleczona suchość oczu może również prowadzić do niewyraźnego widzenia. Ostry zimowy wiatr na zewnątrz i suche ciepło panujące wewnątrz pomieszczeń sprawiają, że w miesiącach zimowych nasze oczy bardzo szybko ulegają podrażnieniu i wysuszeniu. Skutkiem tego są swędzące, suche oczy, które mogą powodować ból, niewyraźne widzenie, uczucie pieczenia, a nawet łzawienie, ponieważ oczy próbują zrekompensować suchość.

Jakie są objawy?

  • Nieprzyjemne, lepkie, piekące lub drapiące uczucie.
  • Wzdęty śluz w oczach lub wokół oczu
  • Zwiększone podrażnienie oczu przez dym lub wiatr
  • Zmęczenie oczu
  • Wrażliwość na światło
  • Zaczerwienienie oczu
  • Uczucie, że coś znajduje się w oczach
  • Trudności z noszeniem soczewek kontaktowych
  • Okresy nadmiernego łzawienia
  • Niewyraźne widzenie, często pogarszające się pod koniec dnia lub po dłuższym skupieniu uwagi

10 WSKAZÓWEK, JAK ZAPEWNIĆ KOMFORT OCZOM W MIESIĄCACH ZIMOWYCH

Niezależnie od objawów, suchość oczu może powodować znaczny dyskomfort podczas długich zim, a ulga w tym zakresie może znacznie poprawić jakość życia.

  1. Aby utrzymać nawilżenie oczu, należy kilka razy dziennie stosować sztuczne łzy/krople do oczu. Jeśli masz przewlekłą suchość oczu, porozmawiaj z okulistą na temat najlepszego produktu dla Twojego stanu.
  2. Pij dużo płynów - utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu pomoże również w utrzymaniu nawilżenia oczu.
  3. Jeśli spędzasz dużo czasu w ogrzewanych pomieszczeniach, używaj nawilżacza, aby przywrócić trochę wilgoci w powietrzu.
  4. Staraj się przebywać z dala od źródeł ciepła, zwłaszcza jeśli wieje. Chociaż miły, przytulny ogień może urozmaicić idealny zimowy wieczór, pamiętaj o zachowaniu dystansu, aby nie zepsuć go suchością oczu.
  5. Długotrwałe wpatrywanie się w komputer lub urządzenie cyfrowe może dodatkowo wysuszyć oczy. Jeśli spędzasz dużo czasu wpatrując się w ekran, pamiętaj o częstym mruganiu i stosuj zasadę 20/20/20 - co 20 minut patrz przez 20 sekund na odległość 20 stóp. Często używaj sztucznych łez, aby nawilżać oczy podczas długich okresów korzystania z oczu.
  6. Unikaj wdmuchiwania powietrza do oczu. Nie należy kierować w stronę oczu suszarek do włosów, grzejników samochodowych, klimatyzatorów ani wentylatorów. W samochodzie, po odmrożeniu przedniej szyby, skieruj ciepło do otworów wentylacyjnych w podłodze i z dala od oczu.
  7. Rzuć palenie i unikaj zadymionych pomieszczeń.
  8. Nie trzeć oczu! To tylko zwiększy podrażnienie, a jeśli masz nieczyste ręce, może prowadzić do infekcji.
  9. Daj oczom odpocząć i wyjmij okulary. Jeśli Twoje soczewki kontaktowe powodują dalsze podrażnienia, zrób sobie przerwę i załóż okulary na kilka godzin lub dni. Porozmawiaj także ze swoim optometrystą o zmianie soczewek na takie, które są lepsze dla suchych oczu.
  10. Chroń oczy. Jeśli wiesz, że będziesz przebywać w trudnych warunkach pogodowych, takich jak ekstremalne zimno lub wiatr, upewnij się, że nosisz odpowiednią ochronę. Postaraj się o duże okulary ze stuprocentową ochroną przed promieniowaniem UV i czapkę z daszkiem, aby wiatr i cząsteczki stałe nie dostawały się do oczu. Jeśli uprawiasz sporty zimowe, pamiętaj o noszeniu dobrze dopasowanych gogli narciarskich.

Jeśli po zastosowaniu się do powyższych wskazówek nadal odczuwasz dolegliwości, skontaktuj się z okulistą.